Handleiding M/V in de kerk

De inzet van mannen en vrouwen in de kerk is een belangrijk thema. Hoe zorg je ervoor dat zoveel mogelijk mensen betrokken zijn bij het werk in de kerk? Hoe bevorder je dat mensen doen waar ze goed in zijn? Welke aanwijzingen ontvangen we hierover vanuit de bijbel? Hoe laten we Gods wil doorklinken in allerlei praktische zaken van het kerkelijk leven? Het is goed om daar eens echt over door te spreken. Vier mensen (M/V) hebben de verantwoordelijkheid genomen voor een ‘handleiding’ met het oog op dat gesprek: ds. Roel Heida, mevr. Almatine Leene, mevr. Coby van der Stoep en ds. Frans Wisselink. We hebben onszelf niet daarvoor opgeworpen. Het deputaatschap M/V in de kerk heeft daar de opdracht toe gekregen van de GS Zwolle-Zuid 2008. De synode wenste o.m. bezinning binnen de kerk rond de vragen over M/V in de kerk. Deze ‘handleiding’ is ontstaan op grond van die opdracht.
Om een goede rapportage te kunnen geven aan de komende synode willen we door middel van een vragenlijst te weten komen hoe deze bezinning is verlopen in de plaatselijke kerken.

Doel van het gesprek
Wat hopen we te bereiken met een gesprek over de inzet van mannen en vrouwen in de kerk? Het zou mooi zijn als we het helemaal met elkaar eens worden over dit thema. Gezien wat we horen en lezen is dat te hoog gegrepen. We kiezen daarom voor een bescheiden aanpak. Het zou mooi zijn als gemeenteleden weten welke vragen er zijn m.b.t. het thema M/V in de kerk, welke antwoorden daarop gegeven worden en op welke argumenten die antwoorden gebaseerd zijn. Als blijkt dat de antwoorden variëren, dan stellen we ons ten doel dat de gesprekspartners het antwoord van elkaar begrijpen en kunnen verwoorden.

Uitvoering van het gesprek
We hopen dat in elke gemeente mensen (M/V) beschikbaar zijn als gespreksleider. Deze gespreksleiders worden uitgenodigd voor een trainingsavond. Op deze avond worden twee aspecten belicht: 1) hoe breng ik het gesprek op gang? 2) hoe heb ik snel materiaal beschikbaar voor het gesprek? We hopen dat er daarna, plaatselijk en/of regionaal, gesprekken op gang komen. Het geheel wordt afgesloten met een landelijke bijeenkomst.

Materiaal voor het gesprek
Hierna volgt een korte ‘handleiding’. Deze ‘handleiding’ is primair bestemd voor de gespreksleiders. Er is naar gestreefd, in kort bestek informatie te geven m.b.t. het thema M/V in de kerk. De ‘handleiding’ is vrij te downloaden en te gebruiken.
De ‘handleiding’ bestaat uit zes hoofdstukken:

  1. de rapportage aan de GS Zwolle-Zuid; op basis van deze rapportage heeft de synode aan ons de opdracht gegeven voor o.m. de bezinning in de plaatselijke kerken;
  2. oefenen in bijbellezen met speciale aandacht voor de eerste brief aan Timoteüs;
  3. mannen en vrouwen;
  4. de ambten;
  5. de samenleving;
  6. literatuur; de meeste literatuur is voorzien van een korte beschrijving om aan te duiden wat het onderwerp is en/of welk standpunt wordt ingenomen in de discussie.
De LPB (Luisterpost|Bralectah) heeft een DVD gemaakt die door gespreksleiders gebruikt kan worden bij de organisatie van plaatselijke en/of regionale gespreksavonden. We zijn blij met deze medewerking van de LPB.
Wij bieden deze ‘handleiding M/V’ aan met het oog op het gesprek over de inzet van mannen en vrouwen in de kerk. Ons gebed is dat het een opbouwend gesprek wordt waarin we elkaar herkennen als broers en zussen in Christus en waarin wij door de kracht van de heilige Geest met elkaar verder komen in de inzet van mannen en vrouwen ten dienste van Christus, tot eer van God..