Kort verslag 10-09-2009 classis Hattem
09-09-2009
'Dank God en trek je portemonnee' vat het werk in Oekraïne goed samen. Er is veel vrucht zichtbaar op het zendingswerk daar, maar er is ook een dreigend geldtekort. Dit en andere onderwerpen werden tijdens deze vergadering, die in Dronten-Zuid gehouden werd, besproken.
1. De classis kwam samen in de kerk te Dronten-Zuid, waar ds. B.Schaaij de aanwezigen welkom heette.
Hij las 1 Petrus 1:22-2:10. Aan het begin van het nieuwe seizoen mogen we weten dat we levende stenen zijn: nieuwe mensen door Christus’ opstanding. We zijn in handen van het Woord dat tot leven wekt en dat geeft de levende gemeente een doel: de grote daden van God verkondigen.
We zingen gezang 119:1 en 2 over de kerk van alle tijden en daarna gaat ds Schaaij voor in gebed.
2. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd en het moderamen wordt geïnstitueerd. In verband met ziekte moest de geplande invulling van het moderamen als volgt worden gewijzigd: Ds. J.R.Visser is preses en ds. B.Schaaij assessor. Ds. J.J.Drijfhout zou scriba zijn, maar was verhinderd. Gezien de agenda besluit de vergadering dat er geen vervangende scriba hoeft te worden aangewezen.
3. Vervolgens is het woord aan br A.Souman van de Oekrainecommissie die de classis in het jaarlijks overleg komt bijpraten over de ontwikkelingen in ons zendingsgebied.
Hij vertelt over het Seminarie waar dit jaar 4 nieuwe studenten konden worden ingeschreven. Een oud-student is er nu zelf docent en geeft Hebreeuws. Een andere student is al bijna een jaar in Nederland voor zijn master-opleiding.
Ook krijgen we informatie over de financiën: Hoewel de kerken hun quota afdragen (soms met enige vertraging) teert de UC in op haar reserves en dat is niet lang vol te houden.
Met de Oekrainse kerken zal de komende tijd gesproken worden over een vorm van verzelfstandiging ook op financieel gebied. De zending werkt nu ‘vraaggestuurd’ en er zijn meer dan voldoende projecten, maar die kunnen niet allemaal gerealiseerd worden.
De inzamelingsactie in Nederland voor kerkbouw in Kiev heeft ongeveer 3 ton opgebracht. Van dit geld kan waarschijnlijk grond worden aangekocht, maar er wordt nog even gewacht op gunstige prijzen.
De zending onderhoudt in Oekraine ook contacten met baptisten die geïnteresseerd zijn in de gereformeerde leer. Br. Souman wijst op de wonderbaarlijke ontwikkeling in Oekraine: waren er een aantal jaren geleden 2 studenten die bij dominee Nap thuis les kregen, nu is er een seminarie, een aantal kerken en 3 zendelingen: Ds. Colijn, ds. Harryvan en ds. Drost.
Kernachtige laatste zin: Dank God en trek je portemonnee.
4. De agenda wordt verder afgewerkt: de blijde en minder blijde gebeurtenissen in de classiskerken worden gememoreerd, de notulen van de vorige vergadering vastgesteld en van ingekomen stukken wordt kennis genomen. Voor de behandeling van een appèlzaak stelt de classis een vervolgzitting vast op DV donderdag 8 oktober a.s.
5. In de september-vergadering staan altijd de visitatierapporten op de agenda die ook nu, in comité, worden besproken. Jammer genoeg waren niet alle verslagen op tijd beschikbaar, zodat een aantal pas in november aan de orde kan komen. Ook de benoeming van allerlei classisdeputaten vindt in september plaats: alle deputaten kunnen dit jaar worden herbenoemd.
6. In de rondvraag naar art. 41 K.O. vraagt de kerk te Wezep advies over de officiële vertegenwoordiging bij en door andere kerken. Uit de bespreking blijkt dat de kerken op verschillende manieren handelen. Geadviseerd wordt dan ook om aan te sturen op een nieuwe landelijke uitspraak hiervoor.
7. In de persoonlijke rondvraag wordt gevraagd of de kerken maatregelen treffen bij de viering van het Heilig Avondmaal met het oog op de Mexicaanse griep. Ook hier hebben de kerken verschillende keuzes gemaakt: van ‘gewoon, net als anders’ tot het aanbieden van kleine bekertjes met wijn en het instellen van een collecteschaal in plaats van collectezakken. Eén kerk reserveert een rij voor aangepaste viering voor mensen die in de risicogroep vallen.
Aan het einde van de vergadering wordt de volgende classisvergadering vastgesteld op 26 november in 't Harde. De preses gaat voor in gebed en schorst daarna de vergadering.