Synode geschorst tot juni 2012
08-07-2011
De synode van Harderwijk 2011 zit er voorlopig op. Tot 1 juni 2012 wordt de vergadering geschorst.
Vrijdag 24 juni werden alle zaken voorlopig afgerond. Er was een evaluatie met alle synodeleden. Ook werd er gesproken over de vergaderorde. Deze werd als vrij strak ervaren. Deputaatschap Administratieve Ondersteuning gaat kijken hoe dit anders kan. Daarna werden alle synodeleden per treintje naar de Harderwijker haven vervoerd. Daar wachtte een drietal botters op hen. Een regenachtig, maar geslaagd tochtje volgde. Na het varen op het water was er een ontmoeting met de burgemeester van Harderwijk, John Berends. Hij sprak over de relatie tussen kerk en overheid. Hij vond het bijzonder om de reactie van synodevoorzitter Niemeijer daarop te horen. Niemeijer gaf aan dat het evangelie van belangrijke waarde is voor de samenleving.
's Avonds was er een barbecue. Niet alleen de synodeleden waren daarbij aanwezig, ook hun echtgenotes en de 'gastadressen' mochten deelnemen. De mensen van de gastadressen werden uitgenodigd als dank voor het opvangen van diverse afgevaardigden van vrijdag op zaterdag. Aansluitend hierop was de definitieve afsluiting. Niemeijer keek in zijn speech terug. Daarin gaf hij aan dat het goed is als een kerk zich ontwikkelt: ''De Bijbel gebruikt metaforen als zaad dat ontkiemt, een weg die wordt afgelegd, een lichaam dat groeit. Een kerk die leeft ontwikkelt zich en staat in een voortdurende uitwisseling met haar omgeving.'' Lees hier de gehele speech.
Terugblik
Dominee H.J.J. Feenstra (tweede voorzitter) kijkt terug op een synode die niet historisch was, maar waar een aantal lopende zaken werd behandeld. Hij vindt dat er op een aantal punten belangrijke besluiten zijn genomen. ''Ik vind het bijvoorbeeld goed dat we een open houding naar andere kerken en de samenleving hebben laten zien. Het goedkeuren van deelname aan de Nationale Synode en het aanhaken bij de Raad van Kerken passen in dat beeld. Daarnaast zijn we gaan meedoen aan het nieuwe Liedboek voor de Kerken; daarmee zijn we steeds minder naar binnen gericht.''
Wat Feenstra ook een mooi besluit vindt is het mogelijk maken van een complete kanselruil tussen predikanten van GKv en CGK. ''Mits de kerkenraad dit goedkeurt, kunnen predikanten van de CGK komen preken in de GKv en andersom.''
Wat Feenstra verder noemt is het besluit over overdopen. De synode geeft duidelijk aan dat dopen eenmalig is, dat kun je dus niet opnieuw doen. ''Dat is niet zozeer een dogmatisch besluit, maar wel een die rekening houdt met de pastorale omstandigheden,'' zegt Feenstra daarover. Wanneer iemand zich laat overdopen betekent dat niet automatisch dat iemand zich onttrekt; het kan bijvoorbeeld zo zijn dat iemand in een opwelling, tijdens een conferentie of iets dergelijks, beleving zoekt en zich om die reden laat overdopen. Dat wil nog niet meteen zeggen dat iemand zich aan de gemeente onttrekt. Dan is het belangrijk dat er een pastoraal gesprek komt over de beweegredenen.
Tenslotte noemt Feenstra de buitenlandweek indrukwekkend. ''We hebben met zoveel kerken relaties en we zijn ook nieuwe relaties aangegaan. We zijn verbonden met kerken met miljoenen leden (o.a. Brazilië). Dat is bijzonder. Niet wij zijn de 'grote moederkerk' in Nederland, maar zij zijn de voorbeelden waar we tegenaan mogen schurken.''
Synode geschorst tot juni 2012
De vergaderingen worden volgend jaar weer gestart. Dan staan nog een aantal belangrijke zaken op de agenda. Het grootste dossier is de herziening van de kerkorde. Een grote klus die dan zal worden afgerond. Als tweede grote punt komt de Theologische Universiteit aan de orde. Er liggen een aantal plannen voor in de toekomst. Welke gaan door en is dat financieel haalbaar? Dat zal volgend jaar moeten blijken. Op 1 juni 2012 komt de synode weer bij elkaar.
Meer weten over wat er besproken is tijdens de synode van Harderwijk 2011?
Bovenaan in de linkerkolom van deze site vindt u al het nieuws over de synode. De redactie van gkv.nl zorgt in samenwerking met medewerkers van De Luisterpost|Bralectah voor actuele informatievoorziening. Ook alle synodejournaals kunt u nog eens terugzien.